« Gruodis 2007 »
PATKPŠS
         12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31            
 

Aktualijų archyvas
TAUTINĖS BENDRIJOS

Pasibaigus Klaipėdos konferencijai-seminarui
Tautinės bendrijos > Aktualijos

Versija spausdinimui

Š.m. gruodžio 12-13 d. Klaipėdoje įvyko konferencija-seminaras – ,,Tautinė tolerancija: dabartis ir ateities iššūkiai“, kurią organizavo Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės kartu su Amerikos centru. Konferencijos metu dalyviai ir pranešėjai sutarė, kad tautinės tolerancijos problema Lietuvoje egzistuoja ir ypač ji yra pastėbima didžiuosiuose šalies miestuose (Vilniuje, Klaipėdoje), kurie tautiniu ir rasiniu atžvilgiu yra įvairialypiai, daugiakultūriai.
Konferencija-seminaras Klaipėdoje sulaukė didžiulio susidomėjimo: joje dalyvavo daugiau kaip šešiasdešimt žmonių iš Klaipėdos savivaldybės, apskrities, regioninės žiniasklaidos, nevyriausybinių organizacijų, studentų ir policijos.
Pirmąją dieną savo pranešimą skaitė lektorius iš Džordžtauno universiteto p. William L. Taylor, kuriame jis dalinosi JAV patirtimi kovojant su rasizmu ir stereotipais. Antrasis pranešėjas – S. Vidtmann, Tautinių mažumų ir išeivijos departamento prie LRV generalinio direktoriaus pavad uotojas, pasakojo dalyviams apie rasizmo ištakas ir genezę. Anot S. Vidtmann, rasizmas tai ideologija ir elgesys grindžiamas įsitikinimu, kad žmogaus požymius ir gabumus apsprendžia jo rasė. Pranešėjas apžvelgė pagrindines rasistines teorijas, jų kaitą, analizavo rasizmo ir nacionalizmo sąsajas.
Antrasis pranešėjas – Socialinių tyrimų instituto Etninių tyrimo centro darbuotojas dr. T. Leončikas pristatė etninio nepakantumo stebėsenos rezultatus. Apžvelgdamas daugumos nuostatas tautinių mažumų, imigrantų ar religinių grupių atžvilgiu pranešėjas, remdamasis atliktais tyrimais ir apklausomis, konstatavo, kad lietuviai ypač nepakantūs romams, čečėnams, musulmonams, pabėgėliams ir juodaodžiams. Be to, dr. T. Leončikas savo pranešime nemažai dėmesio skyrė romų tautinei mažumai: pristatė romų tautinės mažumos Lietuvoje padėtį bei pagrindines problemas su kuriomis susiduria šios tautinės grupės atstovai.
Pirmą dieną dalyviai ne tik klausėsi pranešėjų, bet ir patys aktyviai dalyvavo pasiūlytų praktinių užduočių atlikime (atliktas asmeninis tolerancijos testas) bei diskusijose.
Antrąją dieną interaktyvų ir įdomų pranešimą bei praktinę užduotį konferencijos dalyviams pristatė LCC Tarptautinio universiteto atstovai – C. Stafford ir N. Z. Nausede. Pranešėjai kalbėjo apie daugiakultūrio ugdymo svarbą bei pristatė sukurtą programą, kurios tikslas sumažinti skirtumą tarp Lietuvos, kurioje dominuoja viena kultūra (83.45% lietuvių), ir daugiakultūrinės Europos. LCC Tarptautinio Universiteto studentų grupė planuoja mokyti vidurinių mokyklų moksleivius (dalyvius), kurie po to įgaus žinių apie daugiakultūriškumą, toleranciją, kultūrų įvairovę ir galės tapti bendruomenės ugdytojais šiomis temomis. Šio daugiakultūrinio bendradarbiavimo tikslas – skatinti toleranciją Klaipėdoje ir visoje Lietuvoje, apmokant jaunimą, kaip įtraukti savo klasės draugus ir bendruomenę į daugiakultūrinį bendravimą.
Išsamiai, įdomiai ir informatyviai apie pabėgėlių padėtį ir patiriamą (ar nepatiriamą?) diskriminaciją Lietuvoje pasakojo R. Mikšaitė, EQUAL projekto, skirto imigrantų integracijai į Lietuvos visuomenę, ,,In Corpore“ vadovė. Pranešimas buvo itin įdomus, nes jo autorė, sugriovė eilę mitų apie imigrantus, kurie yra itin gajūs Lietuvos visuomenėje, kaip antai, kad imigrantai, tai dažniausiai asmenys atsitiktai patenkantys į Lietuvą, o mūsų valstybė jiems tėra tarpinė stotelė pakeliui į Vakarus ir kt.
Nemažo susidomėjimo susilaukė paskutinysis konferencijoje perskaitytas pranešimas apie dešiniojo ekstremizmo apraiškas Lietuvoje, ypatingą dėmesį skiriant skustagalvių (skinų) judėjimo analizei. Pranešimą sudarė dvi dalys: pirmoji – istorinė – apie skustagalvių susiformavimo aplinkybes, jų atskiras grupes (pasakojo departamento Etnopolitinių procesų analizės poskyrio vedėjas T. Tumėnas), ir antroji – skustagalvių judėjimo Lietuvoje ypatumai ir jų veiklos mąstas (autorius G. Kiaulakis).
Konferencijos pabaigoje dalyviams buvo pristatytas trumpametražis filmas apie rasizmą, kuris buvo sukurtas Prancūzijoje. Šis filmas sulaukė didžiulio dalyvių dėmesio. Filme papasakojama jauno vaikino, kilusio iš Antilų salų, istorija, per kurią atskleidžiama rasistinių pažiūrų ir nuostatų susiformavimo aplinkybės, jų raida ir pasekmės.
Klaipėdoje organizuota konferencija dar kartą įrodė, kad kalbėti apie tautinę toleranciją reikia bei kad tokios konferencijos-seminarai reikalingi žmonėms, siekiant užkirsti kelią rasistiniams išpuoliams Lietuvoje, ugdyti pakantumo jausmą skirtingų rasių, tautybių žmonėms.

Konferencijos-seminaro akimirkos:

Į sąrašą
 

Copyright © 2020 TMID
T.Kosciuškos 30, LT-01100 Vilnius
tel. (8-5) 261 9431, faks. (8-5) 261 9431
Kodas 188708562
A/S LT147044060003862095
AB SEB Vilniaus Bankas
Banko kodas 70440 

 
© 2023. Visos teisės saugomos